centavos اجلاس اسلام اسلامی برگزاری اجلاس شهرداران

centavos: اجلاس اسلام اسلامی برگزاری اجلاس شهرداران جهان اسلام شهردار مشهد مشهدمقدس

گت بلاگز اقتصادی وعده‌های بی ثمر مسئولان در تولید انرژی های نو

وعده‌های بی ثمر مسئولان، تولید انرژی نو را به سرابی تبدیل کرده که امید است پای این مهم به برنامه میان مدت بعدی باز نشود.

وعده‌های بی ثمر مسئولان در تولید انرژی های نو

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، در پاسخ به این پرسش که علت مهم تعلل وزارت نیرو در حوزه تولید انرژی نو چه بوده هست، عنوان کرد: مطابق با برنامه پنجم توسعه قرار بر این شده است بود تا تولید انرژی در نیروگاه ها تا سقف ۲۵ هزار مگاوات زیاد کردن یابد که در این میان ۵ هزار مگاوات آن مربوط به انرژی ها نو هست.
وی ادامه داد: بنا به دلایلی چند این مهم محقق نشده به گونه ای که شاهد تکرار این مسئله در برنامه ششم توسعه هستیم و امید است تا شاهد تحقق این امر با توجه به بازدهی بالای این نیروگاه ها باشیم.
محمودی با بیان اینکه سرمایه گذاری های جدیدی نسبت به عملکرد دوره های قبلی انجام شده است هست، افزود: در سال ۹۵ تنها ۲۰۰ مگاوات انرژی نو تولید شده است درحالیکه در این سال این ۱۰۰ مگاوات دیگر به این ظرفیت افزوده شده است است علاوه بر این موضوع، ۷۰۰ مگاوات دیگر در این حوزه جهت امسال آینده نگری کرده ایم.
قائم مقام وزیر نیرو در آخر بیان کرد: سرمایه گذاری در این بخش نیازمند صرف هزینه های کلان است و شاید علت مهم این تعلل ها همین مسئله باشد به همین منظور و با همکاری بخش شخصی تلاش در برطرف این سلسله پرسشها هستیم.
گفتنی است چندی پیش اسد الله قره خانی سخنگو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرده بود که از ۵۰۰۰ مگاوات مصوب شده است انرژی های نو در برنامه پنجم توسعه تنها ۲۰۰ مگاوات آن محقق شده است و این امر بیانگر کم توجهی به این حوزه پربازده بوده و اراده مورد نیاز از سوی وزارتخانه مربوطه هست.
علاوه بر این موضوع، علیرضا کلاهی مدیر هیات مدیره سندیکای صنعت برق نیز در این خصوص گفته است: بدعهدی های وزارت نیرو باعث زیاد کردن ریسک سرمایه گذاری و همکاری در این بخش شده است و این امر بااهمیت ترین علت تعلل بخش شخصی جهت حضور فعال در این حوزه بوده است آیا که با توجه به بازگشت سرمایه اوج در این حوزه، بخش شخصی معمولا از حضور در این پروژه ها امتناع نمی کند.
با توجه به مطالب فوق می توان دریافت که وعده های بی ثمر مسئولان، تولید انرژی نو را به سرابی تبدیل کرده و این پرسش را در اذهان عمومی ایجاد کرده که آیا قرار بر این است تا پای این طرح ها به برنامه میان مدت بعدی نیز موکول شود.

عبارات مهم : انرژی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: انرژی | همکاری | برنامه | سرمایه گذاری | انرژی نو | برنامه هفتم توسعه | سرمایه گذاری | بخش خصوصی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog